אלכוהול ונהיגה כמה מותר?

צור קשר
סיפורי מקרים

העבירה: מדובר בחשודה  אשר מיוחס לה כי תקפה את בעלה ואת בנה בן ה-6.כאשר הגיעו שוטרים לביתה, היא התנגדה לעיכובה ונעצרה.

העבירה: חשוד,ולא נאשם, בכך שאיים להרוג את  גרושתו ולהתאבד.

העבירה: תקיפה סתם בנסיבות מחמירות לפי סעיף  379+  382(ב)(1) לחוק העונשין_ היזק בזדון- לפי סעיף 452 לחוק העונשין.

העבירה: פציעה בנסיבות מחמירות- עבירה לפי סעיפים 334+ 335(א)(1) לחוק העונשין, איומים- עבירה לפי סעיף 192 לחוק העונשין, תקיפה סתם- עבירה לפי סעיף 379 לחוק העונשין.

העבירה: קשירת קשר לביצוע פשע-עבירה לפי סעיף 499(א)

העבירה: התפרצות למקום מגורים לבצע עבירה- עבירה לפי סעיף 406(ב) לחוק העונשין+ סעיף 29(א) לחוק העונשין+ סעיף 25 לחוק העונשין.

העבירה: הסעה ברכב תושב זר השוהה שלא כדין- עבירה לפי סעיף 12 א(ג)(1) לחוק הכניסה לישראל+ ניסיון להעסיק תושב זר שלא כדין- עבירה לפי סעיף 12 א(ב)לחוק הכניסה לישראל+ סעיף 25 לחוק העונשין.

העבירה: הכנסת סמים לכלא.

העבירה: מדובר בחשוד, קטין שטרם מלאו לו 16 שנים,  שנחקר על הטרדה מינית .

העבירה: כנגד החשוד תיק תלוי ופתוח במשטרה בגין עבירה של תקיפה סתם.

העבירה: החזקת סם מסוכן שלא לצריכה עצמית- עבירה לפי סעיף 7(א)+(ג) רישא+ 31(3) לפקודת הסמים המסוכנים.

העבירה: החזקה/ שימוש בסמים שלא לצריכה עצמית- עבירה לפי סעיף 7(א)+7(ג) לפקודת הסמים המסוכנים+ סעיף 25 לחוק העונשין.

העבירה: שני אישומים של כניסה לישראל שלא כחוק- עבירה לפי סעיף 12(1) לחוק הכניסה לישראל.

העבירה: התפרצות לבניין שאינו בית מגורים- עבירה לפי סעיף 407(א) לחוק העונשין וגם ניסיון גניבה- עבירה לפי סעיפים 384+25 לוק העונשין.

העבירה: מדובר ב-3 אישומים באותו כתב אישום; אישום ראשון,הפרה הוראה חוקית-עבירה לפי סעיף 287(א

העבירה: סחר בסם מסוכן-עבירה לפי סעיף 13+19 א' לפקודת הסמים המסוכנים.

העבירה: הנאשם נשפט שלא בנוכחותו בגין עבירה של נהיגה ברכב  מבלי  לציית להוראת שוטר , אשר הורה לו להזדהות ולהציג רישיונות נהיגה ורכב.

העבירה:  נהיגה בשכרות לפי סעיף 62(3) ו-39 א לפקודת התעבורה.

רף העבירה ע"פ החוק: אי ציות לתמרור ב-  37 (עצור ותן זכות קדימה לתנועה בדרך החוצה), עבירה על תקנה 64(ד)לתקנות התעבורה ונהיגה בקלות ראש-עבירה על סעיף 62(2) בקשר עם סעיף 38(2) לפקודת התעבורה.

העבירה: נהיגה בשכרות, בניגוד לסעיף 62(3) לפקודת התעבורה ותקנה 169 א לתקנות התעבורה.

העבירה: נהיגה בשכרות, בניגוד לסעיף 62(3) לפקודת התעבורה ותקנה 169 ב לתקנות התעבורה.

העבירה: נהג חדש, שטרם מלאו לו 21 שנה, הסיעה ברכב 3 נוסעים ללא מלווה בניגוד לסעיף 12 א 2 לפקודת התעבורה.

העבירה: הנאשם נהג בטרקטורון מבלי שהותקנה בו מסגרת בטיחות להגנה על הנהג, בניגוד לתקנה 363 ב(א)לתקנת התעבורה. כמו כן נהג ללא לוחית זיהוי בניגוד לתקנה 165(ב) לתקנת התעבורה.

העבירה:  אי ציות לאור אדום ברמזור-עבירה על תקנה 22(א) לתקנות התעבורה+תקנה 21(ב)(2) לתקנות התעבורה וכן נהיגה בקלות ראש-עבירה על סעיפים 62(2)+38(2) לפקודת התעבורה.

העבירה: אי ציות לתמרור עצור-עבירה על תקנה 64(ג)לתקנות התעבורה+ סעיף 38(2)לפקודת התעבורה, נהיגה בקלות ראש-עבירה על סעיף 62(2)+סעיף 38(2) לפקודת התעבורה, גרימת תאונה בה נפגע אדם ונגרם נזק

אלכוהול ונהיגה כמה מותר?

אחד הנושאים הטעונים והמורכבים ביותר בתחום הנהיגה והתעבורה הוא נושא האלכוהול וההבדל הדק בין מצבים של שכרות, אחוזי אלכוהול מותרים ושמירה על ראש צלול במהלך הנהיגה. הרבה לפני שאנחנו מתחילים לדבר על החוק והסדר ועל החוקים היבשים חשוב שנדון בנושא האנושי בו קיימות לא מעט נקודות אפורות, אשר הופכות את הנושא לטעון ומורכב כל כך.

האם ישנה דרך הגיונית לאמוד את כמות האלכוהול המותרת או שכפי שרבים נוהגים לחרוץ כי לגימה קלה של אלכוהול מספיקה לחלוטין כדי להוציא אדם מצלילות דעתו המלאה בהשוואה למצב נטול אלכוהול לחלוטין – השאלה : אלכוהול ונהיגה כמה מותר? הינה שאלה שעל אף כל המאמצים, קשה מאוד להגדרה, גם אם הוגדרה ובוססה על פי החוק..

 

החוק היבש והחוק הבלתי כתוב

על פי החוק היבש כמות השתייה המותרת הינה שתי מנות משקה אולם, על פי החוק הבלתי כתוב קשה מאוד לאמוד את גודל הנזק וההשפעה על כל אורגניזם ואורגניזם. ישנם כאלה אשר ראשם סחרחר אחרי משקה אחד בלבד וישנם כאלה המסוגלים לשתות ארגז שלם של בירה ולהישאר בדעתם הצלולה. אבל לפני שאתם מנענעים בראשכם ואומרים שמי שלא יכול או לא יודע לשתות שפשוט לא ישתה חשוב מאוד להבין כי האובייקטיביות בזמן ולאחר צריכת האלכוהול הינה שנויה במחלוקת ואף לקויה לחלוטין. יכולת השיפוט הראייה ובקרת הנזקים מצטמצמת, טווח הראייה מתקצר וניתוח המצבים מושפע באופן בולט מהתופעות הכימיות של האלכוהול בגוף.

על כן, על אף שהחוק הכתוב מדבר על 400 מיקורגרם של אלכוהול המותרים  ההמלצה הכללית היא הימנעות מוחלטת מצריכת אלכוהול לפני העלייה אל ההגה.

 

מהו מצב של שכרות על פי הגדרת החוק וכיצד ניתן לבדוק אותו?

מצב של שכרות היא מצב שבו צריכם האלכוהול עלתה מעל המותר ומצבים בהם הבדיקה המשטרתית, הינשוף, קבעה כי בגופו של אדם נמצאה כמות מופרזת של אלכוהול או חומרים כימיים אחרים. עד לא מזמן בוצעו בדיקות גופניות, כמו הליכה בקו ישר בדיקה אשר יצאה מחוץ לחוק במסגרת ההבנה כי קיימים חולי אפילפסיה או בעלי קושי ביציבות אשר מתקשים לשמור על הבלאנס במצבים רגילים על אף שקיימים שוטרים אשר עדיין מבצעים את הבידוקת הללו. השאלה המתייחסת אל אלכוהול ונהיגה כמות מותרת ניתנת לבדיקה ודאית רק על ידי בדיקה דם מיידית עד כמה שניתן, על כן, ההמלצה הכללית היא לעשות שימוש בבדיקה טוקסיקולוגית להוכחת חפות או הוכחה של כמות אלכוהול קטנה הרבה יותר מזו אשר התגלתה במכשיר המשטרתי.

 

מהו הדין והדברים באשר נושא הביטוח בעת נהיגה בשכרות ותאונות דרכים

במקרים בהם נהגתם ונמצאתם שיכורים גם בבדיקה המשטרתית וגם בבדיקה הטוקסיקולוגית והרכב היה מעורב בתאונה, הכיסוי יהיה מוטל בספק. השאלה הכללית היא האם אתם בעלי הרכב או לא. במקרים בהם הנהג אינו בעל הרכב יהיה אפשר לתת ולשאת עם חברת הביטוח בנושא הכיסוי. במקרה כזה, חשוב לשכור את שירותיו של עורך דין מקצועי בתחום התעבורה לקבלת תנאים ואפשרויות מתן הוכחות שיעזרו לכם לקבל זכויות חלקיות לפחות.