עבירה פלילית

צור קשר
סיפורי מקרים
עבירה פלילית
במדינת ישראל ניתן לחלק את התחום המשפטי לשני תחומי עניין עיקריים; התחום האזרחי והתחום הפלילי.
 

עו"ד פלילי ורד חן עוסקת במשפט הפלילי. במה דברים אמורים? 
 

מדובר בהליך בו יש מאשימה שזו המדינה. נציגיה הם תובעים ,עו"ד, נציגי משטרת ישראל ו/או פרקליטים, שהללו הם עו"ד מטעם הפרקליטות. 
 
ההבחנה בין התובע לפרקליט מתבטא בחומרת העבירה הפלילית. כאשר מדובר בעבירות פליליות שהן מהרף הנמוך יחסית, ומוגדרות כעבירות חטא או עוון הרי שאז התביעות הם אלה שיהיו נציגי המאשימה וייצגו את המדינה בהליך בביהמ"ש. גם בעבירות מסוג פשע יכול והתביעות הם אלה שיופיעו בביהמ"ש ,כמו; עבירה פלילית מסוג עבירות סמים שעניינן, שימוש/החזקה ולעיתים אף סחר(תלוי בכמות של הסם...), עבירות רכוש, אלימות וכו'. כאשר מדרג העבירה הולך ומחמיר, הרי שאז סביר להניח שהתיק ינוהל ע"י הפרקליטות בין אם מדובר בבימ"ש השלום ובין אם במחוזי. מדובר בעבירה פלילית כמו; הונאה, צווארון לבן, הלבנת הון,  ארגוני פשע, הריגה , רצח, עבירות מין וכו'.
 
לצד המאשימה יש נאשם. הנאשם יכול ויהא כל אדם שמיוחסת לו עבירה או עבירה פלילית, כלומר אדם שמיוחס לו כי בצע איזה שהוא מעשה שיש בו כדי לעבור על החוק. בשלב זה מוגש כתב אישום נגד הנאשם, מבצע העבירה .
 
ישנן שתי אפשרויות לקבל את כתב האישום; אפשרות ראשונה, כאשר מדובר באדם משוחרר, מקבל הנאשם הודעה , לרוב באמצעות הדואר. המקרה האחר,כאשר מדובר  בעצור הרי שאז כהמשך להליך המעצר, יקבל את הכתב אישום .מצב כזה יקרה רק לאחר שהעצור כבר לא בחזקת חשוד אלא החשדות כנגדו התבססו והתביעה ו/או הפרקליטות החליטו להגיש נגדו כתב אישום לאור הראיות שיש בחומר החקירה ואשר לשיטתם יש בהם כדי להביא לידי הרשעתו של הנאשם בסופו של יום.
 

בתחום הפלילי, לצד כל עבירה פלילית מצויין בספר החוקים מהי הענישה המקסימלית אותה ניתן להשית על הנאשם. לדוגמא;

 
יחד עם זה, במדינת ישראל יש להחלטות ביהמ"ש כוח עצום על הענישה הואיל ולשופטים יש סמכות להפעיל שיקול דעת וכל מקרה ניבחן על פי נסיבותיו. יוצא אם כן, בגלל שיטת השפיטה הזו, שהענישה בפועל יכולה ותהא שונה באותם מקרים, בבתי המשפט השונים, שונה.
 
 לפיכך לפני קרוב לשנתיים נעשה תיקון בחוק העונשין לפיו צריך שתהא הלימה ואחידות בין בתי המשפט השונים ונקבע "מתחם ענישה". לכל עבירה כגון עבירה פלילית יש תחום של ענישה...מינימום ועד מקסימום. כדי ששופט יחרוג ממתחם ענישה שהוחלט בסופו של דבר ע"י המציאות וההחלטות של בתיהמ"ש, עליו ליתן נימוק והסבר בהחלטתו.
 
בתי המשפט בישראל הם שלושה; שלום, מחוזי ועליון. מרביתן של העבירות נשמעות בביהמ"ש השלום, בעבירות חמורות יותר , כמו; אונס, הריגה, רצח וכו' יתחיל ההליך בתיק העיקרי בביהמ"ש המחוזי. על כל ערכאה ניתן לערער באמצעות "הודעת ערעור" תוך 45 ימים מיום גזר הדין. 
 
בהודעת הערעור צריך לנמק ולפרט במה טעה ביהמ"ש שגזר את דינו של הנאשם. למשל; לא נתן יחס הולם לנסיבות חייו של הנאשם, לנסיבות ביצוע העבירה, לעברו הפלילי, לחלקו בביצוע העבירה, להשפעה על עתידו המקצועי, לחריגה ממתחם הענישה המקובל באופן שאינו סביר וכו'.
 
במקרה בו הנאשם, באמצעות עו"ד כמובן, אינו מרוצה מהחלטת ערכאת הערעור, יש לו זכות להגיש בקשה לערעור נוסף אלא שזה מתקבל רק במקרים חריגים.
 
החשוב מכל זו העובדה כי הנאשם חייב להבין כי בכל הליך עבירה פלילית עליו להיות מיוצג בעו"ד שעוסק בתחום הפלילי. מאוד חשובה המקצועיות והבנה לעומק של כל ההליך הפלילי, שהרי אנו עוסקים בדיני נפשות והסיכון לשלילת חירותו של האדם הינה מרחפת מעל ראשו של הנאשם. לכן חשוב מאוד לא הופיע בביהמ"ש ללא ייצוג של עו"ד. 
 
כמובן, שאדם שאין ידו משגת לקחת עו"ד פרטי שייצגו , יש לו אפשרות, מכוח חוק הסנגוריה הציבורית, להשתמש בשירותיו של עו"ד מטעם הסנגוריה הציבורית, אשר נמצא באולם ביהמ"ש ביום בו מתבצעת "הקראה", קרי; נאשם המקבל כתב

עבירה פלילית

 
אישום ועליו לומר אם הוא מודה הוא כופר בתיק. כך גם אם אדם נעצר, ואין באפשרותו להשתמש בשירותיו של עו"ד כספית, בשל מצבו הכלכלי, הרי שגם כאן יישלח לו עו"ד מטעם הסנגוריה הציבורית שייצג אותו בהליך המשפטי כנגד עבירה פלילית.


אתם מוזמנים ליצור קשר עם עו"ד פלילי ורד חן לקביעת פגישת ייעוץ ללא התחייבות בכל הנוגע לעבירה פלילית