עבירות סחיטה ואיומים

צור קשר
סיפורי מקרים

העבירה: מדובר בחשודה  אשר מיוחס לה כי תקפה את בעלה ואת בנה בן ה-6.כאשר הגיעו שוטרים לביתה, היא התנגדה לעיכובה ונעצרה.

העבירה: חשוד,ולא נאשם, בכך שאיים להרוג את  גרושתו ולהתאבד.

העבירה: תקיפה סתם בנסיבות מחמירות לפי סעיף  379+  382(ב)(1) לחוק העונשין_ היזק בזדון- לפי סעיף 452 לחוק העונשין.

העבירה: פציעה בנסיבות מחמירות- עבירה לפי סעיפים 334+ 335(א)(1) לחוק העונשין, איומים- עבירה לפי סעיף 192 לחוק העונשין, תקיפה סתם- עבירה לפי סעיף 379 לחוק העונשין.

העבירה: קשירת קשר לביצוע פשע-עבירה לפי סעיף 499(א)

העבירה: התפרצות למקום מגורים לבצע עבירה- עבירה לפי סעיף 406(ב) לחוק העונשין+ סעיף 29(א) לחוק העונשין+ סעיף 25 לחוק העונשין.

העבירה: הסעה ברכב תושב זר השוהה שלא כדין- עבירה לפי סעיף 12 א(ג)(1) לחוק הכניסה לישראל+ ניסיון להעסיק תושב זר שלא כדין- עבירה לפי סעיף 12 א(ב)לחוק הכניסה לישראל+ סעיף 25 לחוק העונשין.

העבירה: הכנסת סמים לכלא.

העבירה: מדובר בחשוד, קטין שטרם מלאו לו 16 שנים,  שנחקר על הטרדה מינית .

העבירה: כנגד החשוד תיק תלוי ופתוח במשטרה בגין עבירה של תקיפה סתם.

העבירה: החזקת סם מסוכן שלא לצריכה עצמית- עבירה לפי סעיף 7(א)+(ג) רישא+ 31(3) לפקודת הסמים המסוכנים.

העבירה: החזקה/ שימוש בסמים שלא לצריכה עצמית- עבירה לפי סעיף 7(א)+7(ג) לפקודת הסמים המסוכנים+ סעיף 25 לחוק העונשין.

העבירה: שני אישומים של כניסה לישראל שלא כחוק- עבירה לפי סעיף 12(1) לחוק הכניסה לישראל.

העבירה: התפרצות לבניין שאינו בית מגורים- עבירה לפי סעיף 407(א) לחוק העונשין וגם ניסיון גניבה- עבירה לפי סעיפים 384+25 לוק העונשין.

העבירה: מדובר ב-3 אישומים באותו כתב אישום; אישום ראשון,הפרה הוראה חוקית-עבירה לפי סעיף 287(א

העבירה: סחר בסם מסוכן-עבירה לפי סעיף 13+19 א' לפקודת הסמים המסוכנים.

העבירה: הנאשם נשפט שלא בנוכחותו בגין עבירה של נהיגה ברכב  מבלי  לציית להוראת שוטר , אשר הורה לו להזדהות ולהציג רישיונות נהיגה ורכב.

העבירה:  נהיגה בשכרות לפי סעיף 62(3) ו-39 א לפקודת התעבורה.

רף העבירה ע"פ החוק: אי ציות לתמרור ב-  37 (עצור ותן זכות קדימה לתנועה בדרך החוצה), עבירה על תקנה 64(ד)לתקנות התעבורה ונהיגה בקלות ראש-עבירה על סעיף 62(2) בקשר עם סעיף 38(2) לפקודת התעבורה.

העבירה: נהיגה בשכרות, בניגוד לסעיף 62(3) לפקודת התעבורה ותקנה 169 א לתקנות התעבורה.

העבירה: נהיגה בשכרות, בניגוד לסעיף 62(3) לפקודת התעבורה ותקנה 169 ב לתקנות התעבורה.

העבירה: נהג חדש, שטרם מלאו לו 21 שנה, הסיעה ברכב 3 נוסעים ללא מלווה בניגוד לסעיף 12 א 2 לפקודת התעבורה.

העבירה: הנאשם נהג בטרקטורון מבלי שהותקנה בו מסגרת בטיחות להגנה על הנהג, בניגוד לתקנה 363 ב(א)לתקנת התעבורה. כמו כן נהג ללא לוחית זיהוי בניגוד לתקנה 165(ב) לתקנת התעבורה.

העבירה:  אי ציות לאור אדום ברמזור-עבירה על תקנה 22(א) לתקנות התעבורה+תקנה 21(ב)(2) לתקנות התעבורה וכן נהיגה בקלות ראש-עבירה על סעיפים 62(2)+38(2) לפקודת התעבורה.

העבירה: אי ציות לתמרור עצור-עבירה על תקנה 64(ג)לתקנות התעבורה+ סעיף 38(2)לפקודת התעבורה, נהיגה בקלות ראש-עבירה על סעיף 62(2)+סעיף 38(2) לפקודת התעבורה, גרימת תאונה בה נפגע אדם ונגרם נזק

עבירות סחיטה ואיומים

עבירות סחיטה ואיומים הם בין העבירולת החמורות ביותר אליהן מתייחס בית המשפט באופן כבד משקל. הפחדת אדם או שימוש בשמו או שם משפחתו של אדם כדי להטיל אימה ולסחוט טובות הנאה כספיות, מיניות, הטבות במקום העבודה או גניבה מוסווית קשה מאוד להתמודד על ידי האדם הפשוט  ולכן, הערכאות המשפטיות השונות מתייחסות אליהם בחומרה מרובה.

יחד אם זאת, ההבדל בין איומים ואזהרות הוא דק כל כך עד כי קשה מאוד לשים את האצבע בין איום ממשי לבין אזהרה או התגוננות בפני הצד שכנגד ומה עושים במקרים של חשד להפללה או רצון להקל על הנאשם במקרים של עבירה ראשונה.

 

כיצד מוגדרות עבירות סחיטה באיומים על פי החוק?

עבירות סחיטה באיומים מוגדרות על פי חוק כעבירות פליליות כתוצאה מהאלמנט ההפחדה מניעה מהאדם לחיות את חייו באופן טבעי ורגיל, ושימוש בפרטיו האישיים, חולשותיו ו/או שמו או קשריו של המאיים כדי להוציא ולקבל טובות הנאה שונות ובלתי מוסריות. החוק מגדיר את הפעילות הזאת כפלילית מתוך הרצון למנוע מקרים למימוש איומים כאלה ואחרים. ישנם הטוענים כי העונשים במקרים של סחיטה ואיומים הם נמוכים מידי כמו במקרים בהם הוכחו טענות של איומים מצידם של בנים למשפחות פשע כאלה ואחרות אשר קיבלו עד שנת מאסר בפועל. אולם, עונש זה אינו קל כלל וניתן באופן כמעט מיידי תוך התחשבות בגורם החלש.

בנוסף במקרה של הרשעה באישומים של עבירת סחיטה ואיומים יקבל הנאשם גם אזהרות ועונשים על תנאי במקרה ויחזור על התנהגות זאת או התנהגות פלילית אחרת.

 

כיצד מבדילים בין אזהרה וסחיטה באיומים וכיצד מבדיל ביניהן החוק?

אזהרה היא פעולה אשר אין בה איום על תוצאות אשר פוגעות באופן פיזי, מנטאלי או כלכלי באדם. אזהרה יכולה להיות לצורך הגנה עצמית והתגוננות. ההבדל הוא כמובן דק מאוד אבל ישנו הבדל משמעותי בין עבירות של סחיטה ואיומים לבין אזהרה. המסוגלות של האדם לבצע את איומיו הוא גם שיקול שמונח כאן על הכף ונבחן באופן ספציפי כתוצאה ממניעת הפללות של אדם אשר אין בכוחו, שמו או מעשיו להוכיח כי אכן התכוון לממש את אזהרות או ליצור מצב בו אזהרתו אינה חוקית או מוסרית.

למשל, מעביד אשר הזהיר את העובד כי במידה וימשיך לאחר יפוטר, נחשבת כאזהרה לגיטמית. לעומת זאת, מעביד שהזהיר עובדת שבמידה ולא תעסה את גבו יגרום להכפשת שמה בחברה מהווה איום, סחיטה וניצול מעמד ויחסי מרות.

 

מה עושים במקרים של הפללות או חשד להפללות?

מקרים של ניסיון לתפירת תיק או הכפשת שמו של אדם הם מקרים נפוצים. חשוב מאוד להיעזר בעורך דין המתמחה בתחום עבירה של סחיטה ואיומים למזעור הנזקים ובמקרים שונים עסקאות טיעון והקטנת העונש. במקרים רבים יוטל על הנאשם לבצע עבודות שירות ועונשי לפירושים מאסר בפועל במקרים של עורך דין פלילי מיומן בתחום. נושא זה מסיבת הימצאותו שנוי במחלוקת על פי החוק, ניתנים לפירוש ופרשניות שונות.